ФАНУРИЈА: Традиционална погача за празникот Св. Фанурија!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова е традиционален колач, сладок леб што се прави по повод празникот Св. Фанурија.

Празникот секогаш се слави на 9 септември. Колачот и виното се носат во црквата во пресрет на празникот и за време на празникот. Традицијата вели дека овој влог, фанурија, носи среќа во семејството и ја исполнува желбата што ја замислувате. Вообичаено е овој колач секогаш да се прави од 9 состојки. Оваа торта се подарува и на други за да ви се остварат желбите! Колачот лесно се прави и има прекрасен вкус.

Состојки:

  • 850 грама брашно
  • 400 мл топла вода
  • 1 коцка свеж квасец и може кесичка сув квасец
  • 250 грама шеќер
  • 100 мл масло
  • прстофат сол
  • 1 Прашок за пециво
  • 1 Ванилин шеќер
  • 100 гр мелени лешници / или кора од лимон или ореви или сушено грозје или сушена брусница

Подготовка:

- Advertisement -

Квасецот се става во топла вода со една лажица шеќер и една лажица брашно, се покрива и се остава да стаса. Во садот истурете ги маслото, шеќерот, прстофат сол, ванилата, пецивото и квасецот.

Се мати со жица за матење, се додаваат мелените лешници и сувото овошје по желба и повторно се мати. Во миксерот додадете ја количината брашно. Тестото потоа продолжете да го месите со раце, но не тврдо, колку помеко, толку подобро.

Замесеното тесто префрлете го во друг сад обложен со хартија за печење во кој ќе се пече колачот и оставете го да нарасне. Колачот премачкајте го одозгора со масло. Следно, печете го колачот 30 минути на 200 степени додека малку порумени, а потоа намалете го на 180 степени и печете го уште 30 – 35 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!