Фантазија од печурки и пилешко месо: Ручек за мерак!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кремаст ручек од печурки и пилешко месо.

Состојки:

 • 600 гр или 6 шницли од бело пилешко месо
 • 200 гр или 6 парчиња тенко исечен димен кашкавал
 • 250 гр или 12 парчиња тенко исечена шунка
 • 2 средни глави на млад кромид
 • 400 гр маринирани печурки
 • 2 лажици брашно
 • 2 лажици мешавина од зачини
 • сол, мелен пипер по потреба
 • 4-5 чешниња лук
 • 200 гр кисела павлака
 • малку магдонос

Подготовка:

Шницлите исчукајте ги лесно со чекан за месо и зачинете ги со мешавина од зачини. Над нив ставете парче кашкавал, и над него, два прстени шунка. Се тркалаат во ролни, се зацврстуваат со чепкалки за заби за да не се отворат и се пржат, со многу малку масло, од сите страни додека не заруменат убаво.

Оставете ги пржените ролни на страна и оставете ги да се изладат, па исечете ги на кругови. Приближно, секоја ролна се сече на три дела.

- Advertisement -

Одделно пропржете го ситно исецканиот кромид додека не стане стаклест, а потоа додадете ги исечените шампињони и пржете додека не испари вишокот течност.

Потоа додадете брашно и истурете со две чаши вода, и со постојано мешање, варете додека не се згусне. Додадете зачини по вкус, ситно сецкан лук и павлака.

Убаво измешајте за да комбинирате се, а потоа пренесете ја смесата во сад во кој ќе го ставите јадењето да се пече.

Загрејте ја рерната на 220С. Наредете ги исечените ролни месо преку сосот и посипете го сецканиот магдонос. Печете во загреана рерна околу 15 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!