Утре го славиме ЃУРЃОВДЕН, празникот кој носи ЗДРАВЈЕ: Еве што треба да направите во зори!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

На 6 мај, Православната црква го одбележува денот на страдањата на великомаченикот Свети Ѓeорѓи. Според народните обичаи, Ѓурѓовден е празник што донесува здравје во куќата, брак и плодност на млади луѓе и добар посев. Утре се слави празникот и со него се поврзани многу обичаи. Еве што треба да направите.

  • Во пресрет на Ѓурѓовден, домаќинката става разни пролетни билки во сад полн со вода : дрен, здравец, силина и др. и црвено јајце, кое е првото вапцано јајце што останува од Велигден; потоа се става под роза во градината за да ја помине ноќта. Во утринските часови, сите се мијат наизменично со оваа вода:

децата – да бидат здрави како дрен

девојките – да бидат сакани од момчињата

- Advertisement -

постарите – да бидат здрави

домаќинот – неговата куќа да биде добро чувана.

  • На Ѓурѓовден, треба да побрзате и да излезете на полињата каде што се собираат цвеќиња рано наутро. Цветовите на Ѓурѓовден се: Ѓурѓовче, млечник, глуварче и венци треба да се плетат од нив за да се украсат влезната врата во дворот и куќата. Се верува дека годината и домот ќе бидат „плодни“, па народот вели: „Да бидат здрави, плодни и родни домот, нивата и шталата“. Овие венци треба да останат на вратата цела година, се до следниот Ѓурѓовден.
  • Додека берат цвеќиња, девојчињата и момчињата се бркаат со растението Лепка на кое листовите му се лепливи. Ако сакате млад маж или жена, треба да го фрлите ова растение кон некој кој ви се допаѓа, па доколку се залепи, тоа значи дека тој или таа „ќе ви се прилепи“.
  • Слично на тоа, Ѓурѓовден, крстови се прават од гранки – едната гранка се разделува со нож, па другата се влече низ неа и така се прави крст што се става на куќата и на полето затоа што се верува дека штити од грмотевици и злобни сили.
  • Треба да станете рано на Ѓурѓовден и да не спиете преку ден! Ако го направите тоа, ризикувате да имате главоболка во текот на целата година.
  • На полноќ, младите одат во куќите на девојчињата што им се допаѓаат, ги симнуваат портите и ги носат некаде далеку и со тоа им прават проблеми на нивните родители, кои потоа треба да ги бараат во селото. Со отстранување на портата, се верува дека девојчето ќе се омажи таа година.
  • Се верува дека, ако е јасно на Ѓурѓовден, годината ќе биде плодна, и ако врне дожд на овој празник и следниот ден, луѓето ќе имаат голема суша.
- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!