УРНЕБЕС торта: Кремасто волшебство со три фила!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ќе бидете воодушевени од вкусот.

Состојки:

 • 15 јајца
 • 200 гр рендано чоколадо
 • 100 гр кокос
 • 200 гр мелени ореви (или лешници)
 • 8 лажици брашно
 • 1 л млеко
 • 1 маргарин
 • 100 гр шеќер во прав
 • 30 лажици шеќер
 • 3 вреќички ванилин шеќер
 • 1 кеса прашок за пециво
 • 300 гр шлаг

Подготовка:

Прва кора: во сад за матење изматете 5 белки, во шамот додадете 5 лажици шеќер, кога ќе се растопи шеќерот, додадете 100 гр рендано чоколадо, лажица брашно и лажичка прашок за пециво и печете ја кората на 200 С околу 15 минути. Извадете ја да се излади.

Втора кора: во сад за матење изматете 5 белки, додадете 5 лажици шеќер во шамот, кога шеќерот ќе се растопи, додадете 100 гр кокос, лажица брашно и лажичка прашок за пециво и печете ја кората на 200 степени околу 15 минути. Извадете ја да се излади.

- Advertisement -

Трета кора: во сад за матење изматете 5 белки во шам, додадете 5 лажици шеќер, кога шеќерот ќе се растопи, додадете 100 гр ореви или лешници, лажица брашно и лажичка прашок за пециво и печете ја кората на 200 C околу 15 минути. Извадете ја да се излади.

За филот: Изматете 15 жолчки со 15 лажици шеќер, 200 мл млеко и 5 лажици брашно. Ставете го преостанатото млеко во сад да зоврие, додадете ја смесата од жолчка и варете неколку минути додека не ја добие потребната густина. Тргнете од шпоретот и изладете. Изматете го маргаринот со шеќерот во прав и соединете го со ладниот фил. Полнењето ќе го поделите на 3 дела.

Во првиот дел додадете рендано чоколадо, вториот ќе го оставите жолт и во третиот дел додадете ореви или лешници.

Редење на тортата: Првин ја ставате Чоколадната кора па жолтиот фил; потоа кора со кокос па чоколадниот фил и на крај кора со орев па филот со ореви. Украсете ја тортата со шлаг.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!