Урми со сланина и козјо сирење – Идеално за мезе!

Вреди да се проба:

Не ви е потребно многу време за да направете нешто ново, нешто необично за да ги изненадете гостите. Подгответе ги овие ролнички со урми кои се идеални за мезе во друштво.

Потребни состојки:

  • 18 бр. урми без семка
  • 100 гр. козјо сирење
  • 9 ленти сланина

Подготовка:

Козјото сирење се сецка на ситни парченца. Секоја урма се полни со сецканото козјо сирење.

- Advertisement -

Лентите сланина се сечат на половина и се добиваат 18 лентички, во кои се мотаат урмите како ролни.

Се редат во плех со хартија за печење и се печат ставаат во фурна да се печат.

Се печат на 180 степени, со вентилатор, во време од 15 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!