Универзално кисело тесто за мекици, крофни, панцероти: И без да чекате, расте како лудо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете ги во форма што ја сакате и послужете ги со слатки или солени додатоци што најмногу ви се допаѓаат.

Состојки:

  • 200 мл вода
  • 500 мл јогурт
  • 1 лажица шеќер
  • 10 гр сув квасец
  • 1 лажица сол
  • 1 лажица масло
  • 900 гр меко брашно + малку за мешање и истегнување на тестото.

Подготовка:

- Advertisement -

Измешајте шеќер и квасец во топла вода. Измерете го брашното и ставете половина во садот во кој ќе месите. Додадете квасец и млак до топол јогурт. Многу е важно да не е од фрижидер. Измешајте се со лажица. Додадете повеќе брашно и сол и измешајте повторно.

Користете го целото брашно за мешање. Ќе биде лепливо, но така треба да биде, тестото мора да биде меко и лепливо, бидејќи на тој начин е доволно и малку што ќе оставиме да нарасне.

Истурете масло над тестото и измешајте. Земете уште брашно, посипете ја масата, извадете го тестото и измешајте го малку. Исечете ги облиците како што сакате.

За мекици, на пример, можете да го поделите тестото на 6 топчиња, да го обликувате секое и да го истегнете во круг малку помал од тавата и потоа да го исечете на 8 триаголници. Направете го истото со остатокот од тестото и оставете го да стои на работната површина додека го загревате маслото.

Во поголема тава, загрејте повеќе масло, пржете во длабоко масло, загревајте го на најголема топлина и по првиот круг на печење, доколку е потребно, намалете за да не изгорат.

Извадете го прженото тесто на хартиена крпа за да се исцеди и ставете уште еден круг да се пече. Ставете ги мекиците на чинија. Послужете веднаш со слатки или солени додатоци по желба.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!