УЛТРА ЧОКОЛАДНА ТОРТА: Овој вкус е нешто најблиску до магија!

Вреди да се проба:

Најчоколадната работа што некогаш ќе ја пробате!

Состојки:

За две кори:

- Advertisement -
 • 250 гр шеќер
 • 160 гр брашно
 • 50 гр какао
 • 1,5 лажичка сода бикарбона
 • 1/2 лажиче прашок за пециво
 • 1 жолчка
 • 1 јајце
 • сирење рикота 170 гр
 • 60 мл масло
 • 130 мл топла вода или млеко
 • екстракт од ванила 1 лажиче

За крем:

 • 225 гр путер
 • 40 гр какао
 • 580 гр шеќер во прав
 • 70 гр сирење рикота
 • 1 лажиче екстракт од ванила
 • прстофат сол

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 175 ° С. Измешајте шеќер, брашно, какао, сода, прашок за пециво и сол. Во друг сад изматете ги јајцето и жолчката, рикотата, маслото и ванилата додека се не се соедини убаво. Додадете ја оваа смеса во сувите состојки и нежно промешајте, потоа додадете топла вода или млеко и повторно мешајте додека не се изедначи, околу една минута. Поделете ја смесата на два еднакви дела, истурете ја во калапи со дијаметар од 18-19 см, а потоа печете 30-35 минути.

Изладете ја кората околу 10 минути, а потоа отстранете ја од калапот. Доколку е потребно, користете голем нож за да го израмните конвексниот горен слој на кората, така што површината е рамна. Ако немате две калапи, прво може да ја печете едната кора, а потоа другата. За да го подготвите кремот, измешајте го целосно омекнатиот путер околу три минути. Лесно додадете какао во прав и шеќер во прав. Оди многу шеќер, но таа количина е неопходна за да се постигне текстурата. Додадете ванила и сирење рикота и промешајте уште неколку минути.

Ако кремот е премногу тенок, додадете малку повеќе шеќер, и ако е премногу цврст, додадете малку повеќе рикота – по една лажица додека не добиете совршена текстура. Ова е количината на крем што е сосема доволна за целата торта. Распоредете прво една кора, намачкајте многу фил, ставете ја другата кора и премачкајте ја тортата од сите страни. Пред да го конзумирате, исечете го колачот и оставете го на собна температура за да стивне кремот, бидејќи е многу посочно и покремасто.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!