Турски појадок: Рецепт за јајца во крем јогурт!

Вреди да се проба:

Јајца послужени во мешавина од јогурт и лук се турски специјалитет, достоен за султан. Според некои извори, во 15 век навистина пристигнувало на трпезата на османлиските владетели секое утро. Превкусен доручек.

Состојки:

  • 200 гр грчки јогурт
  • 1 чешне лук
  • 1 лажичка сол
  • 2 лажици путер
  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 лажичка мелен лут пипер
  • 2 јајца
  • 1 лажица јаболков оцет
  • Копар

Подготовка:

Земете сад со средна големина, наполнете го со вода висока околу 4 см и загрејте ја. Покријте го со сад отпорен на температура за да нема контакт со вода и во него ставете јогурт, сол и сецкан лук. Промешајте и кога јогуртот ќе се загрее исклучете го огнот, но оставете го садот.

- Advertisement -

Загрејте го путерот на оган во посебен сад и кога ќе почне малку да се затемнува, а потоа исклучете го огнот и промешајте го загреаниот путер и мелената пиперка.

Истурете ја лажичката оцет во водата и намалете ја топлината пред да зоврие. Скршете ги јајцата во посебни чинии. Со лажица направете кружни движења, потоа ставете го јајцето внатре и варете го на умерен оган 3-4 минути, а потоа извадете го со дупчена лажица.

Поделете го топлиот јогурт во две чинии и ставете по едно јајце во секоја, а потоа истурете масло со црвен пипер и украсете со копра по желба.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!