ТУЛУМБИТЕ НА МАМА: Нема поубав и подобар рецепт од овој за овие слатки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Нема поубав и подобар рецепт од овој за овие слатки!

Состојки:

  • 2,5 дцл вода
  • 2,5 дцл млеко
  • 1 шолја масло
  • 300 гр брашно
  • 0,5 кесичка прашок за пециво
  • 4 јајца

Шербет:

  • 600 гр вода
  • 1 кг шеќер
  • 1 сок од лимон
  • 1 кесичка ванилин шеќер

Подготовка:

Во сад со средна големина измешајте вода, млеко и масло. Загрејте на повисока температура и оставете да зоврие. Намалете ја температурата на средно. Додека мешате, малку додадете брашно и прашок за пециво. Промешајте за да избегнете грутки. Оставете да се излади.

- Advertisement -

Изматете ги јајцата. Во претходно изладената маса додадете ги изматените јајца. Добро измешајте за да се изедначи масата. Од смесата која ја добивте направете тулумби со калап за тулумби.

Подготвените тулумби пропржете ги во длабока тава, со многу масло, додека не добијат златно кафена боја. Шербетот подгответе го така што од горенаведените состојки ќе ги ставите да зовријат околу 10 минути и потоа ќе ги прелиете тулумбите во подлабок сад. Послужете разладени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!