Трнинките ја чистат крвта и помагаат при лекување на болки во грлото – направете тинктура!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Плодот на трнинките е корисен за лекување на проблеми како што се камења во бубрезите, а чајот од листовите на ова растение е корисен за поттикнување на апетитот.

Трнинките добро го чистат телото и крвните садови. Тие се диви плодови, цветот, како и плодот на ова растение, имаат голем број лековити придобивки, а се користат и за комерцијално производство на мастила, а во индустријата за алкохол се користат за правење џин или ликери кои се пијат по вечерата. .

Тинктура од трнинки

- Advertisement -

Во народната медицина често се користи домашна тинктура или чај од трнинки, кој помага за чистење на крвните садови, но и за намалување на високиот шеќер во крвта.

Состојки:

  • 100 грама трнинки
  • половина литар појака ракија или алкохол со јачина од 70 проценти

Подготовка:

Овошјето ставете го во ракија/алкохол и задолжително ставете го во стаклена тегла. Оставете ја добро затворената тегла да отстои на темно, поладно место. Одвреме-навреме протресете ја теглата, а после две недели процедете ја содржината и пијте по една кафена лажичка измешана со половина децилитар вода или чај, три пати на ден.

Трнинките ја чистат крвта
Што се однесува до медицинските придобивки од нив, ова овошје е најефективно како средство за чистење на крвта, а помага и во процесот на детоксикација на организмот.

Трнинките помагаат во детоксикација на телото
Познато е дека трнинките имаат депуративни својства, што значи дека е добар прочистувач на крвта. Ова растение има тенденција да ги отстранува сите токсични материи присутни во крвта и познато е дека е богато со рутин, кој е едно од главните соединенија што помага во детоксикација. Познато е и дека спречува проблеми како гихт и ревматизам.

Трнинките го подобруваат варењето
Тие се корисни за непречено варење на храната и помагаат во спречување на многу дигестивни проблеми, како што се запек и дијареа. Билен чај подготвен од листовите на ова растение е корисен за поттикнување на апетитот.

Помага при лекување на многу проблеми со мочниот меур и бубрезите
Познато е дека цветот на ова растение помага во процесот на задржување на течности, а во исто време има тенденција да биде корисен за лекување на проблеми како што се камењата во бубрезите. Исто така, помага да се спречат многу стомачни грчеви, а во исто време ги ублажува проблемите како што се нервните болки.

Трнинките имаат антиинфламаторни својства
Познато е дека помагаат во лекувањето на проблеми како што се болки во грлото, а со тоа и го намалува воспалението предизвикано во грлото поради инфекција на грлото. Гаргарањето со чај од листовите на ова растение се покажало како корисно при тонзилитис, на пример, и може да ги ублажи проблемите како што се блокадите поради настинки или слуз.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!