Три фантастични начини да направите ПОСЕН МАЈОНЕЗ: Вкусно решение во пост!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Многу е вкусно и после јадење нема да ве вознемирува тежина во стомакот.

Рецепт бр.1

Состојки:

 • 6 еднакви лажици густин
 • 24 лажици вода
 • 3 лажички сенф
 • 9 лажици масло
 • сок од 1/2 лимон
 • бибер
 • сол

Подготовка:

Измешајте 6 еднакви лажици густин добро со 24 лажици вода за да ја разбиете секоја грутка. Гответе да се згусне. Кога масата ќе се олади, додадете 3 лажички сенф прво, мешајќи постојано со миксер. Потоа додадете 9 лажици масло една по една. На крај истурете сок од 1/2 лимон.

Мешајте за да биде се компактно. Додадете сол и бибер по вкус. Оставете да стои на студено, најмалку 1 час пред сервирање или користете го при подготовка на други посни оброци.

Рецепт бр. 2 

Состојки:

 • 200 мл незасладено млеко од соја
 • 300 мл масло
 • лажичка сок од лимон
 • 2 лажички јаболков оцет
 • лажичка сенф
 • сол по вкус

Подготовка:

- Advertisement -

Полека промешајте го соиното млеко и лесно додајте 150 мл масло. Кога млекото и маслото се совршено комбинирани, повторно додадете лесно јаболков оцет. Потоа истурете сок од лимон и малку сол, и продолжете да мешате уште една минута или две.

Сега додадете сенф и остатокот од маслото. Мешајте додека не добиете кремаста маса.

Рецепт бр. 3

Состојки:

 • 2 компири
 • лажичка сенф
 • сок од лимон
 • лажица бело вино
 • 200 мл масло
 • сол
 • бибер по вкус

Подготовка:

Варете го компирот, изладете го, излупете го и процедете го. Додадете сенф, бибер, сок од лимон и сол, и се добро измешајте. Додадете еден децилитар вода, промешајте и започнете нежно да мешате со миксер. Додадете го маслото полека. Кога ќе добиете густ сос, истурете лажица бело вино и промешајте.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!