Трик: Како да направите телешкото месо да биде совршено меко: Ќе се топи во уста!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако сакате да подготвите парче печено говедско месо кое би се топело во устата, испробајте го овој трик со помош на овошје!

Овој трик делува речиси магично на месото, кое станува исклучително меко!

Се што треба да направите е да го премачкате говедското месо со парчиња киви и да го оставите да отстои малку.

- Advertisement -

Имено, кивито содржи протеолитички ензими кои помагаат во разградувањето на сврзното ткиво во месото, па така месото станува многу меко.

Ако го ставите месото во претходно подготвена маринада, направете сè според планираното и додајте го кивито околу час или два пред подготовката.

Внимавајте говедското месо да не стои предолго покриено со киви за да не стане премногу меко и да не се распадне при подготовката. Во замена на кивито сличен ефект има и ананасот.

Омекнување на месото со маринада!

Подгответе маринада од малку вино, маслиново масло, рендан кромид и јаболко. Ставете го месото во оваа маринада и оставете го во фрижидер преку ноќ. Освен што ќе добие неверојатен вкус, ќе биде мек како путер.

Маринирањето на месото во сок од лимон ќе го омекне за еден час.

Ќе омекне и во оцет, но во тој случај месото во него (всушност во маринада на база на оцет) би требало да отстои преку ноќ за да омекне доволно.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!