ТРИКОВИ НА БАБА ВО КУЈНАТА: Ги прават јадењата повкусни!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако нашите баби, како богата енциклопедија составена од знаење, мудрост и малку лукавство не знаат, нема кој друг да ни каже како да го направиме јадењето толку вкусно и апетитивно!

Еве неколку совети од нашите баби за повкусни јадења:

 • За да ги направите ќофтињата посочни, изрендајте го кромидот што ќе им го додадете пред печење или пржење.
 • Ако сакате гравот да не потемни за време на готвењето, едноставно не го покривајте тенџерето со капак.
 • Кога сечете варени јајца, прво потопете го ножот во ладна вода. Така, жолчката ќе остане цела и нема да се распадне додека ја сечете.
 • За оризот да остане бел додека се готви, додадете малку оцет во водата.
 • Сакате да додадете лесен вкус на лук во јадењето без да претерате? Едноставно втријте исечено чешне лук на чинијата пред да го ставите јадењето внатре.
 • Доколку сакате да добиете побогат и поурамнотежен вкус на храната, пред да послужите топло јадење, загрејте ја чинијата (садот). Спротивно на тоа, ако јадењето се служи ладно, изладете ги садовите пред да ги послужите.
 • За да биде супата уште повкусна, апетитна и корисна, непосредно пред да ја тргнете од оган, додадете малку свежо цеден сок од морков.
 • Наместо презла, користете ситно сечкани ореви. Резултатот ќе биде импресивен.
 • За да го направите месото понежно и повкусно, пред да го печете, премачкајте го со сок од калинка или мед.
 • Кога готвите месо, можете да додадете измиени кори од банана во водата. Тие ќе додадат мекост на месото.
 • За да го направите телешкото меко, 1 час пред готвењето, маринирајте го со мајонез и сенф.
 • За да не се залепат јаболката во колачот (питата), пред да ги ставите внатре, посипете ги многу ситно во брашно.
 • Ако се плашите дека јадењето може да ви изгори во рерната, покријте го со хартија за печење претходно натопена со вода.
- Advertisement -
- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!