Традиционално за Велигденскиот ручек: ЈАГНЕШКО МЕСО! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Јагнешкото месо најчесто се наоѓа на празничната трпеза за Велигден.

Состојки:

 • 700 гр јагнешко месо, бут
 • 1 чешне лук
 • 1 лажичка сол
 • 1 прстофат свежо мелен пипер
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажичка рузмарин
 • 1 лажичка мајчина душица
 • 1 лажичка оригано
 • 2 лажици пченично брашно, бело
 • 1 чаша бело вино
 • 1 чаша вода
 • компири, млади
 • домат, црвен
 • тиквички

Подготовка:

Во аван и толчник, смачкајте го лукот со сол и бибер и измешајте го со маслиново масло. Премачкајте го јагнешкото месо со смесата, посипете го со оригано, мајчина душица, рузмарин и брашно, убаво истријте го да ги впие сите додатоци и ставете го во подлабок сад со капак.

Истурете вино во месото и чаша вода и печете во загреана рерна на 180 степени Ц околу два часа, додека месото не омекне. Во последните 35 минути на печење на месото, додадете излупен млад компир исечен на четвртини заедно со доматите и тиквичките исечени на поголеми парчиња.

- Advertisement -

Откако ќе заврши печењето, сервирајте го месото заедно со зеленчукот покрај него, на даска за сервирање за поубав амбиент.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!