Традиционална посна баклава – Десерт без кој неможе да се замисли празничната трпеза!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви предлагаме да подготвите традиционалнa посна баклава која може да трае со денови и секој ден да имаат подобар вкус.

Состојки:

  • 1 пакување кори за баклава;
  • 500 грама ореви;
  • малку шеќер;
  • 200 грама суво грозје;
  • 200 грама посен маргарин;

За шербет:

- Advertisement -

1 литар вода,

1 кг шеќер;

1 цел лимон.

Подготовка:

Измешајте заедно мелени ореви, шеќер и суво грозје.

Потоа на плех ставете ја кората за баклава и посипете ја со мешавина од ореви, шеќер и суво грозје. Ставете уште една кора и редете додека целосно да се потроши материјалот.

Потоа баклавата исечкајте ја на ромбоиди и прелијте ја со топол растопен маргарин.

Баклавата се пече околу 20 минути на 200 Целзиусови степени.

За подготовка на шербетот, во сад за варење направете мешавина од 1 литар вода и 1 литар шеќер, со додавање 1 лимон насечен на кругови, претходно убаво измиен. Ставете го садот на оган и варете.

Кога ќе зоврие шербетот, оставете го на страна да се излади. Откако убаво ќе се излади ладниот шербет прелијте го врз топлата баклава.

Оставете ја баклавата да го впие шербетот и убаво да се излади.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!