Традиционален турски десерт: КЕМАЛ ПАША колач со мухалебија!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кемал Паша колач се топчиња тесто на кои се става мухалебија или турски пудинг. Многу вкусен десерт кој често ќе го правите.

Топките од Кемал Паша можете да ги послужите со сладолед, не мора секогаш да правите пудинг. Ова е еден од најубавите турски колачи.

Состојки:

 • 1 чаша свежо несолено кравјо сирење
 • 2 јајца
 • 150 гр гриз
 • 1 чаша брашно
 • 1 вреќа прашок за пециво

За сируп:

 • 3 чаши шеќер
 • 3 чаши вода
 • сок од лимон
- Advertisement -

За мухалебија:

 • 1 литар млеко
 • 1 чаша шеќер
 • 2 лажици скроб
 • 3 лажици брашно
 • 1 кесичка ванилин шеќер

Подготовка:

Измешајте несолено сирење со јајца, додадете гриз, брашно и прашок за пециво. Месете меко тесто (тестото треба да биде малку помеко).

Одделете ги парчињата тесто малку помали од големината на јајцето во форма на топчиња. Обликувајте со рацете и наредете ги во намастена тава.

Печете на 200 ° C околу 20 минути или додека не поруменат. Ставете вода со шеќер и половина лимон да зоврие, а потоа додадете ги печени топчиња тесто и варете на тивок оган 15 минути.

Измешајте млеко, скроб, брашно и шеќер во подлабок сад како за пудинг. На тивок оган, варете со постојано мешање. Кога смесата ќе се згусне доволно, додадете ванилин шеќер и варете уште 2 минути.

Извадете ги топчињата тесто (Кемал паша) со  лажица и наредете ги во тавата или калапот што го сакате. Наредете ги убаво ирамномерно раздалечени едно од друго.

Сега посипете одозгора со турскиот пудинг (мухалебија). Оставете да се излади во фрижидер.

Готовиот десерт посипете го со мелени ореви, ф’стаци, кокос по ваш вкус.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!