Традиционален рецепт ПРЖЕНИЦА: Како се прави едно старо зимско јадење!

Вреди да се проба:

Природен борец против анемија: Оваа лековита СУПА ОД СПАНАЌ е богата со железо и го зајакнува организмот!

Анемијата е чест проблем меѓу луѓето, што е особено изразен кај жените во репродуктивната доба. Токму затоа и ви ја препорачуваме оваа супа за да...

Домашен пувкав козињак со суво грозје и ореви подготвен во апарат за леб

Направете домашен козињак ист како од пекара, со суво грозје, ореви и квасец. Тестото може да го подготвите во домашен апарат за леб. Состојки: (за...

Млечни чоко коцки – Чоколадна фантазија за деца и возрасни!

Врвна торта која децата ја обожаваат. Состојки: јајца 6 шеќер 6 лажици брашно 6 лажици какао 4 лажици топла вода 6 лажици прашок за пециво...

Џем од дренки : Брзо и лесно до вкусна и здрава зимница!

Потешко се прави домашен џем од дренки, има многу работа, но вкусот на џемот е фантастичен. Испробајте го овој едноставен рецепт, вкусот е навистина прекрасен. Состојки: ...

Прженицата може да се чува долго во фрижидер или да се нареди во замрзнувач и да се извади по потреба. Вкусно и традиционално јадење. Рецептот е навистина стар. Малку заборавен.

Состојки:

 • 700 гр излупен кромид
 • 700 гр исчистен праз
 • 1 лажица масло
 • 1 кг варено месо од свинска глава
 • 1 кг варен црн дроб
 • 1 кг варени црева
 • 300 гр мали чварки
 • 2 чешниња лук
 • 4 ловорови листа
 • сол по вкус
 • бибер по вкус
 • црвена пиперка по вкус

Подготовка:

Свареното месо одделете го и исечете го на помали парчиња. Исечете го црниот дроб на коцки. Цревата исечете ги на парчиња. Загрејте ја маста.

Додадете кромид исечкан на коцки, посолете малку и пропржете додека не стане стаклен кромидот. Додадете го празот исечкан на прстени и продолжете со пржење.
Кога кромидот ќе порумени, додадете го месото, црниот дроб, измешајте и пржете околу 10 минути. Додадете ги цревата.

- Advertisement -

Измешајте се и додадете лук и зачини. Додека се пржат состојките и месото, испуштаат сокови. Пржете додека не испари водата. Додадете во смесата чварки. Прженицата е готова за сервирање.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Турски појадок Cilbir: Поширани јајца со црвен сос!

Cilbir, cilbur или çılbır (се изговара чил-бир) е само еден од рецептите за појадок со јајца во турската кујна. Јадењето е вообичаено да се служи...

Сочна ЧОКОЛАДНА ТОРТА: Занесен вкус кој нема да ве остави на едно парче!

Доколку сакате да направите богата чоколадна торта со малку орев, верувајте, ова е идеалното решение. Состојки: за кора: ви требаат две вакви 5 белки 5 лажици...

Лековити својства на зелката: Вистинска брза помош во домот!

Незаменлива состојка во многу јадења, зелката е и ценет лек. Нашите баби сè уште знаат и успешно ги користат листовите зелка за лек. Предлагаме да...

ТОРТА СО ТЕМНО ПИВО: Пивото му дава на овој колач посебна арома, а повеќето состојки веќе ги имате дома!

Рецептот за пивската торта особено ќе ги воодушеви љубителите на овој пијалок. Ова е познатата торта со темно пиво која е многу популарна во Ирска....

СОЛЕНА ТОРТА СО ЛЕБ: Заборавете на шпоретот, бидејќи нема ниту печење, ниту готвење – супер лесно кога е топло!

Лесен и брз рецепт за солена торта со леб. Кога не знаете што да подготвите за ручек, а мразите да готвите и да вклучите шпорет,...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!