Традиционален рецепт за домашен сапун!

Вреди да се проба:

Во минатото, секое домаќинство имаше барем по еден домашен сапун.

Препознатливи по бојата, се користеле за различни намени, а секогаш со спомен на бабите и мајките кои го правеле. Денес при правењето на овие сапуни се додаваат различни природни состојки, а ние ви даваме основен рецепт кој подоцна можете да го дополните.

- Advertisement -

Состојки:

  • 50 мл вода
  • 1 лажица каустична (жива) сода (кристал на натриум хидроксид)
  • 100 гр свинска маст

Подготовка:

Истурете вода во стаклена тегла и додајте натриум хидроксид додека мешате. Во поголемо тенџере растопете ја свинската маст и додадете вода со изматена каустична сода.

Состојките се мешаат уште половина час, додека не се добие густа маса. можете да проверите дали сапунот е сварен со потопување нож во сапунот. Ако масата околу ножот се стврдне, сапунот е готов. Потоа се што треба да направите е да го оставите сапунот да се излади.

Дополнителни совети: Треба да се внимава при ракување со натриум хидроксид. За да избегнете опасност, внимавајте децата и домашните миленици да не се во близина, за да нема излевање.

Можете да го збогатите вашиот сапун со различни состојки како што се кафе, есенцијални масла, пиперки, лаванда, трици, рузмарин, за да ги искористите корисните својства што може да ги имаат овие адитиви.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!