Традиционален рецепт за домашен сапун!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Во минатото, секое домаќинство имаше барем по еден домашен сапун.

Препознатливи по бојата, се користеле за различни намени, а секогаш со спомен на бабите и мајките кои го правеле. Денес при правењето на овие сапуни се додаваат различни природни состојки, а ние ви даваме основен рецепт кој подоцна можете да го дополните.

Состојки:

  • 50 мл вода
  • 1 лажица каустична (жива) сода (кристал на натриум хидроксид)
  • 100 гр свинска маст

Подготовка:

Истурете вода во стаклена тегла и додајте натриум хидроксид додека мешате. Во поголемо тенџере растопете ја свинската маст и додадете вода со изматена каустична сода.

- Advertisement -

Состојките се мешаат уште половина час, додека не се добие густа маса. можете да проверите дали сапунот е сварен со потопување нож во сапунот. Ако масата околу ножот се стврдне, сапунот е готов. Потоа се што треба да направите е да го оставите сапунот да се излади.

Дополнителни совети: Треба да се внимава при ракување со натриум хидроксид. За да избегнете опасност, внимавајте децата и домашните миленици да не се во близина, за да нема излевање.

Можете да го збогатите вашиот сапун со различни состојки како што се кафе, есенцијални масла, пиперки, лаванда, трици, рузмарин, за да ги искористите корисните својства што може да ги имаат овие адитиви.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!