Традиционален македонски мазник

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Изненадете го семејството со еден ваков ручек пригответе мазник со тегнати кори. Ви подготвивме рецепт за традиционален македонски мазник со тегнати кори… нешто превкусно!

Состојки:

  • 1 кг брашно
  • 1 лажичка сол
  • 500 мл млака вода
  • 100 мл зејтин

Подготовка:

Сите состојки се мешаат во сад се месат се додека не добиете убаво меко тесто. Се покрива садот со крпа и се остава тестото да одмори околу 20 минути.

Поделете го тестото на 6 еднакви делови. Од секој дел направете топче и премачкајте го со малку зејтин. Кога ќе завршите се покриваат топчињата со стреч фолија и се оставаат да одморат 10 минути.

- Advertisement -

Потоа секое топче се расукува колку една чинија и пак се премачкува со зејтин од двете страни. Расукајте ги така сите топчиња и наредете ги една врз друга со стреч фолија помеѓу нив. Вака наредени расуканите кори оставете ги да одморат околу 20 минути.

На масата се простира еден чаршав. Се зема една расукана кора и се става на работната маса, ставете масло на рацете и со намрсени раце полека тегнете ја кората. Кога ќе ја растегнете кората пресечете ги краевите со ноже.

Кората се прска со малку масло или со стопен маргарин, се филува по ваша желба и со помош на чаршавот се собира кората како ролна. Ролната се витка како полжав и се става во премачкан сад за печење. Постапката е иста и со останатите кори.

Откако ќе го наредите мазникот, се попрскува со малку масло и се става во рерна да се пече на 220 степени Целзиусови околу 25 минути, додека не добие убава румена боја.

Ако сакате мазникот да биде помек, пред да го извадите од рерна премачкајте го малку вода и неутрална павлака и оставете го уште некоја минута во рерна.

Потоа извадете го и покријте го со малку влажна крпа или може да го премачкате само со малку ладна вода и да оставите да се излади.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!