ТРАДИЦИОНАЛЕН ДЕЛИКАТЕС кој повторно ќе го подготвите: Вака се прави оригиналната ГРЧКА МУСАКА – Јадење од соништата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Најчестото јадење што луѓето сакаат да го пробаат додека се на одмор во Грција е традиционалната грчка мусака.

Затоа се потрудивме да ви најдеме оригинален рецепт со состојки и на начинот на кој ова вкусно јадење го прават Грците. Тврдењето дека вистинската грчка мусака не содржи компири е неточно, напротив.

Состојки за мусака:

 • 500 гр. мелено месо (свинско, говедско или мешано месо)
 • 4 лажици маслиново масло
 • 4 средни модри патлиџани
 • 4 средни тиквички
 • 4 средни компири
 • 1 ситно сечкан кромид
 • 2 сечкани чешниња лук
 • чаша црвено вино
 • 1 лажичка цимет
 • 1 / 2 лажички сол
 • бибер по вкус
 • 1 шолја малку концентриран сок од домати
 • 1 лажичка доматно пире
 • 1/2 лажичка шеќер
 • 1 ситно сечкан магдонос
 • 2-3 лажички рендано сирење халуми (бело сирење за печење)

Состојки за бешамел сос:

 • 4 шолји млеко
 • 2 лажици путер
 • 4 лажици брашно
 • 1/2 шолја рендано сирење халуми
 • 1 изматено јајце
 • малку цимет
 • сол, бибер

Подготовка:

Чекор 1

- Advertisement -

Загрејте ја рерната на 180 ° C.

Модрите патлиџани исечкајте ги на тенки парчиња и посолете ги. Оставете ги да отстојат 15-20 минути и оставете ги да пуштат вода. Потоа ставете ги на хартија за печење ставена на дното од плехот, прелијте ги со масло и печете во загреана рерна околу 25 минути. Направете го истото со компирите и тиквичките, но не солете ги, пред печење, туку директно ставете ги во рерна.

Чекор 2

Во тава за пржење истурете маслиново масло и пропржете ги кромидот и лукот. Потоа додадете го меленото месо, а по неколку минути додадете го виното. Кога виното ќе испари, додадете сок од домати, доматно пире и шеќер. Промешајте и додадете цимет, бибер, сол и магдонос.

Чекор 3

Тргнете ја тавата од оган и кога смесата ќе се олади, истурете ја во огноотпорен сад. Пред тоа наредете ги компирите на дното на огноотпорниот сад. Над компирите ставете слој тиквички и слој модар патлиџан. Потоа додадете ја смесата со мелено месо и повторете ја постапката. На врвот треба да биде модар патлиџан.

Чекор 4

Направете бешамел сос. Истурете го путерот во помала тава на оган и кога ќе се растопи додадете го брашното. Промешајте 1-2 пати и истурете млеко. Оставете да зоврие, а потоа додадете цимет, сол, бибер, сиреење и јајце. Кога ќе биде готов бешамелот тргнете го од оган и прелијте го со модриот патлиџан.

Чекор 5

Површината посипете ја со рендано сирење халуми и печете во загреана рерна 45 минути или додека површината не порумени.

Предлогот за салата е дефинитивно салата од цацики, а доколку се прашувате што да засладите после вакво вкусно грчко јадење, ви предлагаме да направите лукумади како десерт – традиционални грчки крофни или совршена грчка пита со портокал.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!