ТОЧАК ТОРТА, старинска торта со едно јајце: Ефтина за подготовка, а има фантастичен вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусот ќе ве воодушеви.

Состојки:

Кора:

 • 1 јајце
 • 1 чаша шеќер (180 g)
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 чаша млеко (180 ml)
 • 8 лажици масло
 • 6 лажици џем од сливи
 • 2 чаши брашно (240 g)
 • 1 лажичка сода бикарбона

Состојки за филот:

 • 1,1 литар млеко
 • 200 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 120 г пудинг од ванила
 • 1 лажица полна брашно
 • 250 гр путер или маргарин
 • 50-70 гр препечени ореви или лешници
- Advertisement -

Повеќе:

 • малку орев или лешник за посипување

Подготовка:

За филот: Се мешаат млекото, шеќерот, ванилиниот шеќер, пудингот од ванила и брашното и се варат со постојано мешање додека не се згусне. Покријте со проѕирна фолија и оставете да се излади. Изматете го изладениот пудинг, па додадете го маргаринот на собна температура и продолжете со матење. Додадете мелени ореви или лешници и соединете.

За кора: Јајцето изматете го со ванилиниот шеќер и постепено додавајте го шеќерот постојано мешајќи. Кога ќе добиете бела смеса додадете млеко, масло и џем од сливи. Соединете со лажица, потоа додадете брашно и сода бикарбона, па изматете.

Тавата за печење со димензии 42 × 30 cm обложете ја со хартија за печење и истурете ја смесата. Убаво израмнете и печете на 200 Целзиусови околу 10-12 минути. Користете чепкалка за заби за да проверите дали е готово. Изладената кора поделете ја на 4 ленти со еднаква ширина.

Премачкајте ја секоја лента. Првата замотајте ја во круг на средина на садот, ако распука на некој дел поправете го со филот. Останатите наполнети ленти наредете ги околу валаната лента така што ќе формирате круг. Потоа целата торта премачкајте ја со остатокот од филот. Посипете со мелени ореви или лешници.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!