Торта ЈАПОНСКИ ВЕТЕР: Старомодна торта со сушена кора и кремаст фил од лешник или орев!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусно, кремасто, неодоливо!

Состојки за една кора: (печете две кори)

 • 7 белки
 • 350 гр кристален шеќер
 • 1 лажица оцет

Фил 1:

 • 1 литар млеко
 • 3 пудинзи од ванила
 • 14 жолчки
 • 250 гр маргарин
 • 300 гр мелени ореви или лешници (може да бидат 150 гр ореви, 150 гр мелени лешници по желба)
 • 10 лажици шеќер

Фил 2:

 • 400 мл слатка павлака
- Advertisement -

Декорација:

 • шлаг
 • бело чоколадо

Подготовка:

Прво вклучете ја рерната на 150 степени. Изматете ги белките да станат пенести и цврсти. Лесно додадете шеќер додека работи миксерот. Додадете го оцетот и продолжете да мешате додека масата не стане сјајна.

Ставете хартија за печење на плех со димензии 33 x 24 (или приближно), а потоа истурете ги изматените белки. Порамнете, не тапкајте долго. Ставете ја брзо во рерна, намалете ја температурата на 100-120 степени (во зависност од јачината на вашата рерна) и исушете ја околу час и половина, можеби и подолго ако сакате кората да биде многу сува и тврда. Така направете уште една кора и оставете да се излади.

Одвојте малку од литар млеко за да можете да го изматите пудингот. Останатото сварете го. Изматете ги жолчките со шеќерот и соединете ги со изматениот пудинг. Се вари во млеко и кога ќе згусне се остава филот да се излади.

Додадете го изматениот маргарин во ладниот фил, а потоа изматете се и измешајте мелени ореви или лешници. Изматете ја и слатката павлака.

Тортата се реди така што се става кора, половина од филот, слатка павлака, кора, фил, слатка павлака. Тортата ставете ја во фрижидер да се стегне и украсете ја со шлаг или бело чоколадо.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!