Торта што ја сакаат сите Французинки : Десерт што се јаде на празникот на тројцата кралеви

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Во Франција, La Galette Des Rois или кралската торта традиционално се јаде секоја година на 6-ти јануари. Тоа е вкусен десерт од лиснато тесто исполнетo со крем паста со вкус на бадем.

Еве како да го направите дома, дознајте во нашиот рецепт.

Состојки: (торта за 10 луѓе)

 • 450 грама готово лиснато тесто (поделено на два дела)
- Advertisement -

За полнење:

 • 100 грама бадемово брашно
 • 100 грама шеќер
 • прстофат сол
 • кора од половина портокал (ситно рендана)
 • 100 грама путер (на собна температура)
 • 2 јајца
 • 2 лажички рум
 • 1/8 лажичка екстракт од бадем
 • 1 бадем

За глазурата:

 • 1 жолчка од јајце
 • 1 лажица млеко

Подготовка:

Во блендер измешајте ги бадемовото брашно, шеќерот, солта и кората од портокал. Потоа додадете го омекнатиот путер и мешајте додека не добиете хомогена смеса.

Во смесата се додаваат јајцата, румот и екстрактот од бадем. Добро измешајте и покријте ја смесата и ставете ја во фрижидер.

На малку набрашнета површина развлечете го лиснатото тесто во два круга со дијаметар од околу 25 инчи. Ќе ви помогне тавче за колачи, а можете да користите и капак од сад.

Секое парче лиснато тесто ставете го на хартија за печење и вратете го во фрижидер половина час.

Кога работите со купено лиснато тесто од замрзнувач, важно е да бидете брзи за да не почне да се топи и да ви ја отежнува работата. Едното парче чувајте го во фрижидер додека другото филувајте го.

Над средината на лиснатото тесто премачкајте го филот, ставете го бадемот во саканиот дел од колачот и преклопете го со друго парче лиснато тесто.

Важно е да оставите околу три инчи слободен простор на работ на колачот без фил, а рабовите добро да ги залепите со вода за да не истече кремот од колачот при печењето.

Вака подготвената торта се враќа во фрижидер да отстои половина час.

Колачот се премачкува со смеса од жолчка и млеко и со вилушка се притискаат рабовите на колачот. Направете неколку дупки на врвот на колачот за да може да излезе пареа од колачот за време на печењето.

Тортата се става да се пече во загреана рерна на 180 Целзиусови степени околу 30 минути, додека лиснатото тесто не потемни одозгора и по рабовите. Послужете додека е топло.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!