Торта ШАНО ДУШО: Не сте пробале нешто почоколадно и покремасто од оваа торта!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Една торта со смешно име, но апсолутно фантастичен вкус.

Комбинацијата од лешници и чоколадо некако секогаш е драга да се види, а во оваа е поголем блендиран или сечкан лешник. Количината на чоколадо може да се дозира по ваш вкус, доколку мислите дека е многу, тогаш наместо оваа мека глазура одозгора можете да ставите слатка павлака, шлаг или нешто слично.

Состојки:

Кора:

 • 9 белки
 • прстофат сол
 • 200 гр шеќер
 • 1 жолчка од јајце
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица какао
 • 150 гр блендирани лешници

Фил:

 • 8 жолчки
 • 13 лажици шеќер
 • 500 мл млеко
 • 30 гр какао
 • 60 g густин
 • 250 гр путер
 • 100 гр чоколадо
 • 100 гр блендирани или сечкани лешници
- Advertisement -

Чоколадна глазура:

 • 100 гр чоколадо
 • 3 лажици масло
 • 3 лажици млеко

Подготовка:

Додадете прстофат сол во белките и мешајте додека не стане пенеста белката. Постепено додавајте шеќер и матете додека не се стегне. Додадете ја жолчката од 1 јајце и повторно изматете.

Во белките додадете крупно изблендирани или исечкани лешници, веднаш додајте брашно и какао и сè соединете.

Смесата истурете ја во обложен голем плех за рерна и печете во загреана рерна на 180 степени. Печете 20 минути и оставете ја кората да се излади, па извадете ја хартијата и исечете ја на два дела.

Жолчките се матат со 8 лажици шеќер и се ставаат на пареа да се варат. Гответе 10 минути, потоа тргнете ги од оган и изладете со повремено мешање. На оган ставете 300 мл млеко да зоврие. Измешајте го густинот, какаото, 5 лажици шеќер и 200 мл млеко, па сварете ги кога млекото ќе зоврие на оган.

Се трга од оган, се префрла во друг сад, па се покрива со фолија и се остава да се излади. Изматете го путерот на собна температура и додадете го пудингот од какао кој претходно сте го изматиле со миксер за да омекне. Измешајте сè, потоа додадете ги изладените жолчки и повторно изматете.

Растопете го чоколадото, изладете го малку, па додадете го добиениот крем, па додадете ги лешниците и соединете сè. Редете ја тортата така што ќе ставите кора, фил, кора фил.

На крај направете глазура, стопете го чоколадото со млеко и масло, за да биде малку помека при сечењето.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!