Торта ЦРНА КРАЛИЦА: Чист хедонизам!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оваа торта е за љубителите на чоколадо, полна со вкус, со малку крем доста јака, а кората е навистина мека, да не ве лаже нивната дебелина.

Не мора да јадете две парчиња и да се заситите, доволно е само едно мало парче, и ќе го почуствувате силниот вкус.

Состојки за кората:

 • 270 гр брашно
 • 85 гр темно какао
 • 2 лажички сода бикарбона
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1 мала лажичка сол
 • 120 гр путер
 • 3 цели јајца
 • 400 гр шеќер
 • 250 мл јогурт
 • 200 мл црно, силно и топло кафе
- Advertisement -

Фил:

 • 4 цели јајца
 • 150 гр шеќер во прав
 • 300 гр темно чоколадо
 • 200 гр путер

Глазура:

 • 100 мл слатка павлака
 • 100 гр темно чоколадо

Подготовка:

Вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени. Направете кафе и измерете 200 мл. Измешајте брашно, какао, прашок за пециво, сода бикарбона и сол. Во друг сад изматете ги путерот и шеќерот додека не станат пенести, а потоа додадете ги јајцата и повторно изматете.

Додадете ја смесата со брашно во путерот и прелијте со јогуртот. Изматете ги и потоа полека сипете го кафето додека мешате. Премачкајте плех од 23 см и истресете половина од смесата за кора и печете, а рерната намалете ја на 170 степени и печете 35-40 минути.

Оставете ја кората во тавата 10 минути, па извадете ја. Постапката повторете ја со остатокот од смесата за кора. Кога двете кори ќе се изладат, ставете ги во замрзнувач 20 минути за да можете лесно да ги исечете бидејќи се меки и се распаѓаат. Пресечете хоризонтално за да добиете 4 кори. Бидејќи овие кори имаат испакнатост при печењето, најдобро е да ги превртите на жица за да се изладат. Откако ќе ги завртите, само таа испакнатост, исечете ја.

За филот изматете ги јајцата со шеќерот и ставете ги на пареа да се варат. Ставете ги врз сад со вода од кој што водата испарува и кога водата ќе зоврие варете 7 минути. Тргнете го од оган да се изладат. Изматете го путерот со шеќерот во прав, додадете ги јајцата и изматете се.

Чоколадото растопете го на пареа или во микробранова печка на тивок оган и измешајте ги јајцата и путерот и изматете се. Ставете 15 минути во фрижидер и повторно промешајте. Посипете ја кората со млеко, не ја киснете, посипете малку. Потоа наредете ја тортата по редослед кора/фил, до крај.

Загрејте ја слатката павлака да зоврие и додадете го чоколадото, мешајте додека не се соедини и прелијте го колачот со глазурата. Оставете во фрижидер преку ноќ, извадете ја тортата најмалку еден час ден пред послужување и оставете ја на собна температура, а можете да го направите и наутро. Колку подолго стои колачот, толку помек станува.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!