Торта со јагоди и маскарпоне: Вистинска летна рапсодија на вкусови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви носиме десерт од лесни задоволства, идеални за летните денови

Состојки за тесто:

 • 220 гр брашно
 • 50 гр шеќер
 • 1 прстофат сол
 • 130 гр путер
 • 1 јајце
 • кора од лимон

Состојки за крем сирење:

 • 2 жолчки
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 1 лажичка арома на ванила
 • 8 лажици шеќер во прав
 • 300 грама маскарпоне сирење
 • 2 лажици јогурт
 • 180 мл слатка павлака
- Advertisement -

Состојки со јагоди:

 • 600 гр јагоди
 • 1 лажица шеќер
 • сок од еден лимон

Подготовка:

Изматете ги состојките за тестото и оставете го тестото да отстои половина час во фрижидер. Изладеното тесто развлечете го тенко во облик на круг и префрлете го во калап за пита. Рабовите на тестото мора да бидат високи 2 до 3 см. Тестото избоцкајте го со вилушка и печете во рерна на 180 Целзиусови околу 25 минути.

Јагодите исечете ги на половина, посипете ги со шеќер и сок од лимон, промешајте и оставете 30 минути на собна температура. Измешајте ги жолчките со ванилин шеќер, арома на ванила и две лажици шеќер во прав и промешајте да добиете лесен крем.

Потоа во кремот додадете го сирењето маскарпоне, јогуртот и преостанатиот шеќер во прав.

Се меша, па се додава слатката павлака. Изладеното тесто наполнете го со крем одозгора а потоа наредете ги јагодите во круг и украсете ги со листови босилек.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!