ТОРТА СО ЈАБОЛКА И ОРЕВИ: Подобро од која било торта што сте ја пробале!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Совршен рецепт за торта за празнична маса или други специјални пригоди.

Рецептот за торта од ореви со јаболка е многу едноставен и може да го направи дури и човек кој нема големо искуство во печење кори за колачи. Покрај тоа што има прекрасен вкус и убав мирис, изгледа и феноменално. Гарантираме дека прв ќе исчезне од трпезата кога ќе го послужите!

Состојки:

Кора:

 • 5 јајца (собна температура)
 • 100 гр брашно
 • 120 гр шеќер во прав
 • 150 гр мелени ореви
 • 1 лажичка прашок за пециво
- Advertisement -

Фил со јаболка:

 • 5 јаболка
 • 1 желе во прав од лимон
 • 1 лажичка цимет
 • 1 лажица шеќер во прав

Фил 2:

 • 250 гр маскарпоне сирење
 • 500 мл слатка павлака
 • 3 лажици шеќер во прав
 • 1 крем-фикс

Повеќе:

 • 50 гр сечкани ореви за посипување

Подготовка:

Кора: Одделете ги белките од жолчките и изматете ги белките во цврста пена. Потоа постепено додавајте шеќер во прав. Кога масата ќе стане мека и стаклена, намалете го миксерот и додадете ги жолчките една по една. Потоа додадете брашно помешано со прашок за пециво и мелени ореви.

Сè нежно измешајте со дрвена лажица за да се соедини. Готовата маса префрлете ја во плех обложен со хартија за печење. Ставете во рерна загреана на 180 степени и печете 30 минути. Испечениот бисквит оставете го да се излади, па поделете го на 2 дела.

Фил од јаболка: Излупете ги јаболката и исечете ги на коцки. Ставете ги во тава и пржете неколку минути на средна температура. Потоа додадете шеќер во прав и цимет. Промешајте. Кога јаболката ќе поруменат и ќе омекнат, додадете го желето од лимон (во прав).

Добро измешајте и оставете да отстои неколку минути додека малку да се концентрира. По ова, врз првиот бисквит ставете ја смесата од филот и се ставете во фрижидер додека овој фил целосно не се стегне.

Фил 2: Измешајте слатката павлака, сирењето маскарпоне и шеќерот во прав. Изматете. На крајот од матењето додајте крем-фикс. Врз филот од јаболка ставете половина од филот 2. Потоа се покрива со друга кора и се премачкува со преостанатиот фил. Врвот на колачот посипете го со сечкани ореви. Готовиот колач ставете го во фрижидер, по можност преку ноќ.

Уживајте!

Извор: Прашање на вкус

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!