ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се случува магија

Торта со вкус на кафе и чоколадо е се што ви треба за вистинско уживање во текот на денот.

Состојки:

За кората:

 • 2 јајца
 • 20 рамни лажици кафеав шеќер
 • 1 дцл масло
 • 1,5 дцл млеко
 • 10 лажици меко брашно
 • 10 лажици остро брашно
 • 1 лажица какао
 • 1 лажица кафе
 • 1 кесичка прашок за пециво
- Advertisement -

Фил:

 • 25 рамни лажици кафеав шеќер
 • 10 лажици вода
 • 50 гр чоколадо
 • 200 гр маргарин
 • 100 гр мелени лешници
 • 100 гр мелен бисквит
 • 1 лажичка кафе

Прелив:

 • 100 гр чоколадо
 • 1,5 дл слатка павлака

Подготовка:

Во сад за матење се ставаат јајцата, се додава шеќерот и се матат со миксер додека не се раствори шеќерот. Потоа додадете ги другите состојки: маслото и млекото и измешајте. Во посебен сад измешајте ги двете брашна, какаото, кафето и прашокот за пециво. Соединете и измешајте сè на најмала брзина со миксер или лажица.

Вклучете ја рерната на 180 степени. На плехот ставете хартија за печење и истурете ја смесата, израмнете ја и ставете да се пече. По триесет минути земете чепкалка и проверете дали е печена кората. Извадете го колачот од рерна и оставете го да се излади. Отстранете ја хартијата за печење и повторно ставете го колачот во плехот.

За филот во мало тенџере сварете шеќер, вода, маргарин, кафе и чоколадо. Се трга од оган и се додаваат бисквитите и лешниците. Сè измешајте убаво и намачкајте ја печената кора и израмнете.

Кога ќе се олади, прелијте го со чоколадна глазура и слатката павлака, а неа ќе ја направите така што во тенџере на средна температура ставете ги чоколадото и слатката павлака, мешајте додека кремот и чоколадото не се соединат, но не смеат да зовријат. Прелијте со глазурата и оставете го целиот колач да се излади, па исечете го на коцки.

Уживајте во вашата торта!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!