Торта со три видови млеко: Оригинално ТРИЛЕЧЕ!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Трилече е торта што брзо се подготвува, таа е за секоја препорака, и добивате нешто многу убаво, на кое никој нема да остане рамнодушен.

Одозгора се става прелив од карамел, што го заокружува вкусот, му дава сосема поинаква насока и целосно го збогатува.

Состојки:

 • 100 гр омекнат путер
 • 130 гр шеќер
 • прстофат сол
 • 5 јајца
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 175 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво

Прелив:

 • 400 гр кондензирано млеко
 • 2,5 дцл слатка павлака
 • 2,5 дцл млеко
- Advertisement -

Глазура:

 • Прелив од карамел / Дулче де лече

Подготовка:

Изматете го путерот додека не стане пенлив, а потоа додадете шеќер и сол, мешајќи уште повеќе. Потоа додадете јајце и екстракт од ванила, и на крај брашно измешано со прашок за пециво. Изматете ја мазната смеса, која треба да се пече во плех со димензии 30-24 цм обложен со хартија за печење.

Печете во загреана рерна на 180 степени, 15 минути (проверете со чепкалка за заби).
Испечената кора оставете ја да се излади околу половина час, а потоа извадете ја од хартијата за печење и ставете ја повторно во истата тава. Измешајте кондензирано млеко, слатка павлака и млеко, а потоа прелијте го изладениот колач. Оставете преку ноќ во фрижидер да се олади и впие.

Преку оладената торта, истурете го преливот од карамела, кој можете и сами да го подготвите дома, изладете уште малку и послужете.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!