ТОРТА со РЕСАНИ: Дарежлива и лесна, а подготовката никогаш не била побрза и поедноставна!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Торта со бисквити Јафа ќе биде успех за секоја домаќинка.

Од омилениот бисквит направете празнична торта која можете да ја послужите во секоја прилика. Корите се направени од бисквитите Јафа, а одозгора е прекрасен фил од пудинг и слатка павлака. Наместо глазура се прекрива со желатин. Освежителен и лесен, ќе ве освои уште на првиот залак.

Состојки:

 • 200 гр ресани
 • 800 гр кравјо сирење
 • 20 гр ванилин шеќер
 • 10 јајца
 • 60 гр пудинг од ванила
 • 200 гр шеќер
 • 400 мл слатка павлака

За глазура:

 • 200 гр ресани
 • 400 мл вода
 • 80 гр желатин
 • арома на портокал

Подготовка:

- Advertisement -

Долниот дел од калапот обложете го со хартија за печење и наредете ги ресаните. Јајцата се матат со шеќер и ванилин шеќер. Додадете го издробеното сирење и пудингот од ванила, па продолжете со матење.

На крај се прелива слатката павлака во смесата и убаво се меша со миксер. Прелијте ги ресаните и малку израмнете и печете на 180°C околу 30 минути. Одозгора наредете ги ресаните кои се за украсување на тортата.

Растворете желатин во вода и додадете неколку капки арома на портокал. Прелијте одозгора, па оставете ја тортата во фрижидер еден час.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!