ТОРТА СО БОРОВИНКИ: Прекрасно уживање со благ вкус на боровинки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

И вкусна и украсна торта.

Прекрасно уживање со благ вкус на боровинки, мек бисквит и уште еден лесен крем. Наместо боровинки, можете да користите било какви бобинки.

Состојки:

 • 250 гр боровинки (или кое било црвено овошје)
 • 4 лажици шеќер
 • 50 + 50 мл вода
 • 30 гр скроб/густин/нишесте

Кора:

 • 4 јајца
 • 4 лажици шеќер
 • 4 лажици масло
 • 4 лажици брашно
- Advertisement -

Фил :

 • 100 гр путер
 • 100 гр шеќер во прав
 • 250 гр млечен намаз (да не е солен и кисел), ​​може и маскарпоне сирење
 • 100 мл слатка павлака (павлака за шлаг)
 • 10 гр бурбон ванилин шеќер

Подготовка:

Во боровинките додадете шеќер и 50 мл вода и ставете на оган да се варат. Гответе минута или две. Густинот и преостанатите 50 мл вода измешајте ги и варете ги во боровинките. Брзо измешајте и тргнете го од оган. Брзо се згуснува. Оставете да се излади.

Вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени. Жолчките се матат со 2 лажици шеќер, се додава маслото, па брашното и се се меша. Посебно изматете ги белките со преостанатите 2 лажици шеќер.

Во смесата со жолчките додавајте ги белките по малку и измешајте со шпатула. Отпрвин се е доста тврдо, па како што ја додавате белката постепено омекнува. Истурете во обложен плех 40 x 30 cm и печете 10 минути. Печената кора се вади од рерна, се лади 5 минути, па се трга од плехот и се трга хартијата.

Омекнатиот путер се мати со шеќерот во прав, се додава млечниот намаз, се мати, па се додава павлаката и се повторно се мати. На крајот додадете ванилин шеќер и измешајте сè.

Целото желе од боровинки нанесете го на кората и размачкајте го, но не докрај до левиот и десниот раб бидејќи ќе ги исечете рабовите. Врз желето од боровинки нанесете го и белиот фил, и оставете малку од филот за декорација. Исечете по 2 см од горната и долната страна на кората и тргнете ги тие ленти.

Сега измерете по 5 см. и исечете ја целата кора на ленти. Ќе добиете 7 ленти. На крајот ни остануваат 2 см кои исто така ги отстрануваме. Ако одговара на 8 ленти од по 5 см, пресечете го така.

Првата лента ја вртите во ролат, но не притискате силно. Веднаш ставете ја на плех. Останатите ленти обвиткајте ги околу првиот ролат, продолжувајќи една по друга. Кога ќе завршите, остатокот од филот нанесете го одозгора, по желба декорацијата ја оставаме на вас на крајот. Добро изладете и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!