ТОРТА СО БИСКВИТ И ПАВЛАКА: Нема да ја вклучите рерната, а вкусот е вистинска магија!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Изненадете го вашето семејство со неверојатно вкусно уживање – торта со бисквити и полнење од павлака.

Состојки:

  • 150 гр шеќер
  • 1 лажичка ванилин шеќер
  • 50 гр брашно
  • 2 јајца
  • 400 гр кисела павлака
  • 300 гр чоколадни бисквити
  • 100 гр путер
  • 1 лажичка ванилин шеќер
  • 120 гр стопен путер
  • 1 лажица млеко

Подготовка:

Измешајте шеќер, 1 лажичка ванилин шеќер, брашно, јајца и кисела павлака. Добро измешајте, па ставете да се готви со постојано мешање. Кога ќе зоврие, варете уште 1-2 минути и не престанувајте да мешате.

- Advertisement -

Тргнете од оган, покријте со фолија за храна, потоа изладете, прво на собна температура, а потоа во фрижидер. Мелете ги бисквитите во блендер, изматете 100 гр путер со 1 лажичка ванилин шеќер. Додадете го изладениот фил во изматениот путер и измешајте се добро со миксер.

Додајте стопен путер во мелените бисквити и соединете, а потоа додадете една лажица млеко. Одделете 5 лажици бисквити на страна. Остатокот истурете го во калап со дијаметар од 18 см и убаво обложете го дното и малку рабовите. Истурете го филот, а потоа покријте го врвот на тортата со бисквитите што сте ги одвоиле на страна. Оставете во фрижидер неколку часа.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!