Торта СЛАДОЛЕД, која не се пече: Побрз и подобар рецепт од овој НЕ ПОСТОИ!

Вреди да се проба:

Сладолед торта без печење е идеално освежување кога е жешко.

Десертите со сладолед секогаш се одлично решение, бидејќи се лесни и освежувачки. Целосниот вкус на овој десерт ќе ве натера да го правите цело време.

- Advertisement -

Состојки:

  • 170 гр чоколадни колачиња
  • 50 гр путер / маргарин
  • 100 гр црно чоколадо
  • 500 гр слатка павлака
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 200 гр кондензирано млеко
  • 2 лажици какао

Подготовка:

Колачињата изгмечете ги во блендер, па префрлете ги во сад. Додадете стопен путер / маргарин и 1 лажица слатка павлака. Добро промешајте. Истурете ја смесата во калап со дијаметар од 18 см, добро притиснете и израмнете.

Растопете го чоколадото и 100 гр слатка павлака. Во преостанатата слатка павлака додадете екстракт од ванила и кондензирано млеко, па изматете. Поделете ја добиената мешавина на 2 дела и додадете какао на еден дел.

Прво, истурете неколку лажици црн фил врз колачињата, на неколку различни места, а потоа неколку лажици бел фил. Убаво пополнете ги филовите, па прелијте со чоколадна глазура одозгора. Ставете го во фрижидер неколку часа.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!