Торта СЛАДОК СОН: Најкремасто уживање на светот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Се подготвува лесно и прилично брзо.

Состојки:

Кора:

 • 3 јајца
 • 125 гр брашно
 • 125 гр шеќер
 • 50 гр какао
 • 8 гр прашок за пециво
 • 30 гр стопен путер + 20 мл сируп од карамела.

За кремот:

 • 5 белки
 • 300 гр шеќер во прав
 • 15 гр желатин + 20 гр какао.
- Advertisement -

За глазура:

 • 100 гр чоколадо
 • 70 гр путер.

Подготовка:

Изматете јајца и шеќер, додадете растопен путер, брашно, какао и прашок за пециво, и се добро измешајте со миксер. Истурете во плех со дијаметар од 20 см со обрач, израмнете и печете 25 минути на 180 степени. Извадете ја кората на рамна подлога, премачкајте со карамел сос, а потоа вратете го обрачот од тавата.

Белките изматете ги со шеќер во прав, додадете го изматениот желатин и истурете половина од смесата врз кората, а во другата половина додадете 20 гр какао и изматете. Истурете го белиот фил и промешајте со лажица за лесно да направите шаренило. Израмнете и ставете во фрижидер два часа.

Растопете го чоколадото со путерот, потоа прелијте го изладениот колач и вратете го во фрижидер 30 минути.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!