ТОРТА РАЈСКА ГРАДИНА: Запознајте ја sвездата на вашата трпеза!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Дали сте пробале ваква убавина? Сигурно не. Еве совршен рецепт за совршен десерт.

Тоа е рајска торта во која главниот збор го имаат јагодите, и ако сакате, можете да ги замените со други сезонски овошја, како што се малини или боровинки. Овој вид на торта ќе биде вистинска sвезда на трпезата.

Состојки:

- Advertisement -

Кора:

 • 25 грама путер
 • 20 грама шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • малку сол
 • 25 грама брашно
 • половина кесичка прашок за пециво

Повеќе:

 • 4 белки
 •  1 кесичка бадеми во лисја
 • 2 лажички шеќер во прав
 • 1 лажица цимет

Фил:

 • 800 мл слатка павлака
 • 4 жолчки
 • 10 грама шеќер во прав
 • 0,5 кг јагоди или овошје по желба

Подготовка:

За кората, измешајте ги сите состојки и поделете на четири еднакви делови и распоредете го секое топче на посебна хартија за печење во калап со дијаметар од 24 см.

Изматете цврст снег од 4 белки, поделете на 4 дела и секој дел премачкајте го преку тестото на хартијата за печење.

Измешајте 1 кесичка бадеми во лисја, 2 лажички шеќер во прав и 1 лажица цимет и посипете врз секоја кора, одозгора врз белките од јајца. Ставете по една кора во рерната на 180 ° C неколку минути, додека не добие боја на рабовите.

За филот, цврсто изматете 800 мл слатка павлака, измешајте 4 жолчки со 10 грама шеќер во прав, исто така може да се испарат и внимателно изматете со шлаг. Измијте 0,5 кг овошје по желба, додадете во слатката павлака и се измешајте. Можете да оставите неколку парчиња овошје за декорација.

Подредете ја тортата, кора па фил и се така до потрошување на состојките, и завршете со фил и украсете ја тортата одозгора со овошје. Оставете да се излади преку ноќ!

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!