Торта од кисело млеко и кокос: Неверојатно сочно, целото семејство ќе ја обожава!

Вреди да се проба:

Ќе го правите одново и одново!

Состојки:

  • 2 чапши кисело млеко
  • 1 1/2 чаша брашно  (чаша од 200 гр)
  • 100 гр кокос
  • 1/2 чаша шеќер
  • 1/2 чаша масло
  • 1 кесичка прашок за пециво
  • 100 гр чоколадо за готвење

Подготовка:

Додадете прашок за пециво во брашното, додадете кисело млеко, шеќер, масло, кокос и добро изедначете. Се убаво измешајте.

- Advertisement -

Поставете помал плех со хартија за печење, па истурете ја подготвената смеса во плехот, израмнете убаво и печете на 190 степени 40 минути.

Откако ќе се испече прелијте ја печената торта со подготвена чоколадна глазура или рендано чоколадо врз врелата торта.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!