Торта од банана и бисквити: Сите ќе побараат рецепт за овој летен десерт!

Вреди да се проба:

Оваа вкусна торта ќе ги воодушеви и најпребирливите гурмани.

Оваа лесна торта секогаш ќе биде одличен избор за топлите денови што доаѓаат. Лесно е да се направи, потребно е минимално време и уживањето трае до последното парче. Ако се уште не сте го пробале, ќе ја додадете оваа торта во вашите омилени – тоа е сигурно!

- Advertisement -

Состојки:

  • 3 пакувања бисквити (300 гр.)
  • 2 литри млеко
  • 3 пудинзи од ванила
  • 3 кеси шлаг
  • 125 гр путер
  • 150 гр шеќер во прав
  • 3 поголеми банани
  • 2 ванилини шеќери
  • сок од еден лимон

Подготовка:

Варете 3 пудинзи од ванила во 1 литар млеко. Изматете 125 гр путер со 150 гр шеќер во прав. Во изладениот пудинг додадете изматен путер со шеќер во прав и 2 вреќи ванилин шеќер. Изматете се со миксер. Поделете го кремот на два еднакви делови и оставете го да се излади. Непосредно пред да ја наполните тортата, излупете ги бананите и исечете ги на половина по должина.

Намачкајте со сок од еден лимон за да не потемнат. На тавчето наредете го првиот слој бисквити, кои претходно беа потопени во ладно млеко. Нанесете половина од кремот ванила над бисквитите. Наредете ги бананите во спротивна насока од бисквитите над кремот.

Со распоредување на бананите на тој начин, добивате убав пресек на секое парче торта. Додадете слој крем над бананите и додадете ги бисквитите претходно потопени во млеко како последен слој.

Колачот ставете го во фрижидер да се излади неколку часа. Шлагот изматете го со едниот дел од преостанатото млеко и премачкајте го над колачот. Украсете ја тортата по желба.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!