Торта МОН ШЕРИ: Нежно, кремасто, богато задоволство, кое ќе ве остави без зборови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Нежно, кремасто, богато задоволство, кое ќе ве остави без зборови.

Состојки:

Кора (мерка за две кори):

 • 10 јајца
 • 10 лажици шеќер
 • 6 лажици мелени ореви
 • 4 лажици какао
 • 2 лажици брашно
 • Кесичка ванилин шеќер
 • Кеса со прашок за пециво
 • малку сол

Бел крем:

 • ½ путер (125 g)
 • 100 гр бело чоколадо
 • 2 шлаг од ванила
 • 250 мл млеко
 • 100 гр кокос
- Advertisement -

Црн крем:

 • ½ путер (125 g)
 • 100 гр темно чоколадо
 • 2  шлаг од чоколада
 • 250 мл млеко

И повеќе:

 • 50 мл млеко и 50 мл рум за посипување на кората
 • 2 шлаг од ванила
 • 2 крем фикс
 • 250 л млеко
 • кокос во боја за декорација

Подготовка:

За една кора, пет јајца треба да се поделат на белки и жолчки. Во цврст снег изматете ги белките со многу малку сол, а жолчките изматете ги со шеќерот и половина ванилин шеќер. Кога шеќерот ќе се растопи и жолчките ќе посветат, додадете ги сувите состојки: 2 лажици какао и една лажица брашно измешано со половина од прашокот за пециво.

Изматете полека и додадете 3 лажици ореви. Потоа, мешајќи со најмалата брзина, или уште подобро, со жица за тесто рачно додајте ги подготвените белки. Нежно промешајте за да се измеша смесата, но да не се изгуби пенестата структура.

Кората истурете ја во плехот од рерна обложен со хартија за печење и печете на 200С 12-15 минути. Додека се пече едната кора, време е да се измати и другата кора, но и да се стопи особено белото и темното чоколадо на тивок оган или во микробранова печка.

Првата испечена кора заедно со хартијата ја вадите од плехот и ја оставате да се излади, па веднаш ја истурате втората кора врз новата хартија и печете. Додека се пече втората кора, изматете половина од путерот, а потоа додадете го стопеното, но веќе изладено бело чоколадо и изматете се.

Посебно изматете 2 шлаг од ванила со 250 мл млеко па полека додајте путер и чоколадо и на крај кокосот. Истото направете го и во чоколадната комбинација. Изматете го путерот, додадете го изладеното темно чоколадо, па соединете го со изматениот чоколаден крем.

Сега кога двете кори се испечени и изладени, а кремите паралелно се готови, наполнете ја тортата. Двете кори заедно со хартијата преполовете ги за да добиете четири кори во должина на пократката страна на плехот и ширина на половина од подолгата страна.

Првата кора префрлете ја на избраната подлога така што хартијата е одозгора и полека ја отстранувате. Овој трик со хартија само ја одржува кората поцврста и спречува кората да пука при префрлање. Обилно посипете ја кората со мешавина од млеко и рум и премачкајте ја со половина од темниот крем. Над кремот повторно ставете ја следната кора со хартијата нагоре, потоа извадете ја хартијата и испрскајте ја кората. Намачкајте половина од светлиот крем. И повторете се уште еднаш. Остатокот од светлиот крем намачкајте го во многу тенок слој на страна.

Оставете го колачот во фрижидер неколку часа да се стегне. Кога колачот ќе се стврдне, изматете го шлагот од ванила и украсете ја тортата по желба. Дополнително украсете со трошки за декорација.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!