Торта МЕДЕНО СРЦЕ – Совршен и незаборавен вкус!

Вреди да се проба:

Вкусот ќе ве потсети на медените срца кои ги купувавте од продавница.

Состојки:

Тесто:

- Advertisement -
 • 250 гр шеќер
 • 320 гр брашно
 • 1 кесичка (10 g) прашок за пециво
 • 1 лажиче цимет
 • 3 лажици. какао
 • 3 лажици масло
 • 5 лажици. мед (може да се замени со џем по ваш избор)
 • 1 чаша топла вода
 • 1 пакетче ванилин шеќер

Глазура:

 • 100 гр црно чоколадо
 • 7 лажици. (или 100 гр) путер
 • 4 лажици. вода

Подготовка:

Ставете го шеќерот во сад. Додадете го просеаното брашно и прашокот за пециво. Додадете цимет и какао. Измешајте ги сите состојки со жица за матење. Во истиот сад, додадете го маслото. Додадете мед. Додадете топла вода. На крај, додадете ванилин шеќер. Измешајте се добро додека не добие хомогена смеса.

Подмачкајте плех со путер или маргарин со димензии околу 25/30 см. Истурете ја смесата за торта. Ставете во ладна рерна и вклучете ја на 230 степени без вентилатор.
Печете 25-30 минути. Проверете дали е готово со дрвена чепкалка за заби.
Оставете тортата да се излади најмалку 30 минути.

За подготовка на глазура ставете ги сите состојки за глазурата во мал сад. Ставете кратко во микробранова печка и потоа добро измешајте. Неопходно е да се стопи путерот. Ова можете да го направите во огноотпорен сад на пареа. Ставете го на тенџере со малку зовриена вода што не го допира садот со чоколадо. Мешајте додека не се стопат сите состојки. Треба да добиете мазна и хомогена смеса.

Потоа прелијте ја тортата со глазура. Оставете тортата да се излади на собна температура. Препорачливо е откако тортата ќе се олади на собна температура, да ја ставите во фрижидер.

Послужете со шолја топло ароматично кафе!

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!