Торта БОЕМ: Најубавиот класичен рецепт меѓу десертите!

Вреди да се проба:

Најубавиот класичен рецепт меѓу десертите!

Состојки:

Кора:

- Advertisement -
 • 12 белки од јајце
 • 12 лажици шеќер
 • 250 гр мелени печени лешници
 • 15 гр какао

Фил 1:

 • 6 жолчки од јајце
 • 6 лажици шеќер
 • 2 лажици брашно
 • 2 лажици густина
 • 2 ванилин шеќер
 • 500 мл млеко

Фил 2:

 • 6 жолчки од јајце
 • 6 лажици шеќер
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 200 гр путер

Глазура:

 • 150 гр чоколада за готвење
 • 200 мл слатка павлака
 • 1 лажица путер

Подготовка:

Изматете ги белките и шеќерот во цврст снег, додадете мелени лешници и какао, лесно комбинирајте се со лажица, ставете го во поголем плех и печете околу 30 минути на 180-200 Ц. Испечената кора исечете ја на 3 дела.

Фил 1: Измешајте жолчки од јајце, шеќер, згуснувач, брашно и ванилин шеќер со малку млеко од тие 500 мл, ставете го остатокот од млекото да зоврие, па згответе го филот како за пудинг. Потоа изладете.

Фил 2: Изматете ги жолчките и шеќерот додека не се запенат, па ставете ги на пареа и додадете го чоколадото на крајот кога ќе се стопи, извадете го филот од пареата, изладете го и изматениот путер додадете го на оладениот. За глазурата измешајте 200 мл слатка павлака и 150 гр чоколадо и путер.

Тортата наредете ја така што ќе биде по следниот редослед: кора – жолт фил – црн фил, па пак кора – жолт фил – црн фил и на крај глазура.

Уживајте!

 

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!