Торта БЕЛ АНГЕЛ: Лесна торта со розен кори!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Слатка и лесна торта со розен кори.

Состојки:

 • 1 пакет кори розен
 • 2 вреќи пудинг од ванила
 • 1 литар млеко
 • 200 гр бело чоколадо
 • 250 гр маргарин
 • 200 гр шеќер во прав
 • 200 гр млеко во прав
 • 500 гр шлаг во прав
 • 3 дцл ладна кисела вода
 • 2 дцл павлака
 • 5 лажици кристален шеќер
 • 2 лажици густин

Декорирање:

 • 300 гр шлаг во прав
 • околу 2 дцл ладна обична вода

Подготовка:

Одделете околу 1 дцл од 1л млеко, па промешајте во 2 пудинзи од ванила, 2 лажици густин и 5 лажички шеќер, а потоа кога млекото ќе зоврие, намалете ја температурата и постепено истурајте ги состојките, мешајќи постојано, додека не се згусне.

- Advertisement -

Додадете 200 гр бело чоколадо додека е уште топло, промешајте за да се стопи чоколадото и комбинирајте го со филот. Оставете да се излади, мешајќи повремено, за да не се зафати кора, бидејќи ќе има грутки во филот.

Изматете 250 гр маргарин со 200 гр шеќер во прав и додадете 200 гр млеко во прав. Пред да матите со миксер, внимателно измешајте ги шеќерот и млекото, па дури потоа промешајте. Кога е добро изматен, постепено додавајте го изладениот фил.

Одделно изматете 500 гр шлаг во прав со 3 дцл ладна кисела вода и на крај додадете павлака. Направете ја целата торта така што ќе ставите по следниот редослед, кора, фил, шлаг, кора, фил, шлаг.

Изматете 300 – 400 гр шлаг во прав со околу 2 дцл обична ладна вода и премачкајте ги сите видливи делови од тортата. Количината на украсниот слој зависи од тоа колку сакате да ја украсите тортата.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!