Торта Белинда: Богат и срдечен десерт од бело чоколадо и бадеми!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој рецепт бара малку повеќе време, но се исплати.

Состојки:

  • 12 јајца
  • 12 лажици шеќер
  • 300 гр мелени бадеми
  • 3 лажици гриз

Фил:

  • 200 гр бело чоколадо
  • 8 лажици шеќер
  • 250 гр путер
  • 2 вреќички шлаг
  • 200 мл млеко

Подготовка:

- Advertisement -

Одделете ги белките од жолчките. Изматете ги белките со постепено додавање на шеќер. Кога се добро изматени, додадете гриз, мелени бадеми и промешајте да се изедначи убаво. Истурете ја смесата во голем плех обложен со хартија за печење и печете 20 минути во рерна загреана на 180 степени.

Изматете ги жолчките со 8 лажици шеќер и варете ги на пареа. Скршете го чоколадото и додајте ги на жолчките. Изматете со миксер додека готвите, се да се комбинира убаво. Кога кремот ќе ја добие потребната густина, извадете го од пареата и изладете го.

Изматете го шлагот со млекото. Одделно изматете го путерот додека не стане пенест, а потоа додадете го во изладениот крем и комбинирајте со миксер. Додадете 3 лажици шлаг и повторно матете со миксер.

Исечете ја кората по должина за да добиете три еднакви кори. Поставете ја тортата кора-фил-кора додека не се потроши материјалот, а потоа украсете го горниот дел со шлаг.

Уживајте во феноменалниот раскошен вкус на оваа богата торта!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!