ТОРТА БЕЛА КРАЛИЦА: Мека кора од лешник и крем од пена од ванила – најубавата комбинација на светот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Можеме да гарантираме едно – ќе уживате во секој залак.

Состојки:

Кора:

 • 8 белки
 • 8 лажици шеќе
 • р 8 лажици печени, мелени лешници
 • 2 лажици брашно
 • 5 гр прашок за пециво
- Advertisement -

Крем:

 • 8 жолчки
 • 8 лажици шеќер
 • 2 кесички или 80 гр пудинг од ванила
 • 800 мл млеко
 • 100 гр бело чоколадо
 • 100 гр путер
 • 200 мл слатка павлака
 • 150 гр плазма бисквити

Повеќе:

 • 100 гр бело чоколадо + 1 лажица масло

Подготовка:

Вклучете ја рерната на 180 степени. Белките се матат со шеќер. Додадете лешници, брашно и прашок за пециво и се соединете со шпатула. Протресете во голем плех за рерна и печете 15 минути. Оладената кора намачкајте ја со бело чоколадо која сте ја стопиле со масло на пареа или во микробранова печка.

За филот измешајте ги жолчките, шеќерот и згуснувачот. Од тие 800 мл прелијте малку ладно млеко, а останатото ставете да зоврие. Измешајте ја масата со жолчките да нема грутчиња, па сварете ја во врело млеко. Мешајте додека не се згусне, ако има грутчиња, матете со миксер.

Се трга од оган, се додава путерот и белото чоколадо и се меша додека не се растопи и соедини со филот. Протресете во друг сад за побрзо да се излади и покријте со фолија. Изматете ја слатката павлака. Изладениот фил се прави со миксер, се додава слатката павлака и се се мати. Раздробете ги плазма бисквитите и додадете го кремот, па измешајте се.

Кората се сече на два дела, па на првиот се нанесува половина од филот, се покрива со втората кора и се премачкува со остатокот од филот. Декорацијата е по желба и потоа добро се лади.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!