ТОРТА БАЈАДЕРА: Поинаква верзија на популарниот десерт – брзо се подготвува, а се јаде уште побрзо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Тортата Бајадера е уживање за вистинските гурмани.

Сите ја обожаваат бајадерата, која секогаш прво исчезнува од овалот со мали колачи. Ви го пренесуваме ова одлично уживање во малку поинаква форма, а тоа е колачот бајадера. Сигурно ќе исчезне часот на работа исто како и колачот, а најдобро од се, не ви треба рерна за да го подготвите, бидејќи не се пече.

Состојки:

 • 500 гр мелени бисквити
 • 300 гр маргарин
 • 1 литар млеко
 • 4 жолчки
 • 200 мл слатка павлака
 • 100 гр сечкани ореви
 • 400 гр чоколадо за готвење
 • 3 кесички пудинг од ванила
 • 3 ванилин шеќер
 • 100 мл сок од портокал
 • 13 лажици шеќер

Подготовка:

Измешајте 400 грама мелени бисквити со сок од портокал, еден ванилин шеќер и 100 грама изматен маргарин. Обликувајте ја кората по ваш вкус а најдобро е кружна форма. Направете прелив за кора така што ќе растопите 100 грама чоколадо во 30 мл млеко, па прелијте ја кората.

- Advertisement -

Изматете ги жолчките заедно со пудингот, шеќерот, ванилиниот шеќер и обичното млеко, па се изматете на пареа со постојано мешање. Кога ќе згусне се остава малку да се изедначи, па се додаваат 200 грама маргарин. Поделете го на два дела, на првиот додајте 100 грама мелени бисквити и ореви, а на вториот 200 грама стопено чоколадо.

На кората за бисквити прво ставете го чоколадниот фил, а преку неа филот со ореви и бисквити. Тортата се става во фрижидер да се стегне, околу два часа. Направете ја глазурата така што ќе растопите 200 грама чоколадо во слатка павлака која потоа ќе ја прелиете врз колачот.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!