Торта Африка: Неодоливо кремасто совршенство!

Вреди да се проба:

Неодоливо кремасто совршенство.

Состојки:

 • 200 гр путер
 • 200 гр мелени ореви
 • 200 гр брашно
 • 100 гр шеќер

Фил 1:

- Advertisement -
 • 2 кесички пудинг од чоколадо
 • 500 мл млеко
 • 1 лажица какао

Фил 2:

 • 300 гр крем сирење
 • 200 мл слатка павлака
 • 100 гр шеќер во прав
 • 50 мл турско кафе

Подготовка:

Изматете го омекнатиот путер, шеќерот, оревите и брашното, па ставете ја смесата во плех и печете на 180 степени околу 25 минути. Оставете да се олади.

За првиот фил згответе го чоколадниот пудинг и промешајте го заедно со какаото. За вториот фил изматете го крем сирењето со слатката павлака и шеќер во прав, па додадете го цеденото кафе.

Добро оладената смеса со пудинг истурете ја врз кората. Прелијте го одозгора со фил од сирење и слатка павлака. Ставете ја тортата во фрижидер да се стегне.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!