ТОРТА АНАНАС: Кремаста, сочна и освежителна рапсодија на вкусови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку сакате овошни колачи, оваа торта со ананас е вистинскиот избор за вас.

Состојки за кора:

 • 4 жолчки
 • 2 белки
 • 100 гр шеќер
 • 100 гр брашно
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • половина лажичка прашок за пециво

Фил:

 • 1 конзерва ананас, поголема, со 10 прстени од ананас
 • 2,5 дцл вода
 • 40 гр густин
 • 50 гр шеќер
 • и уште 3 дцл слатка павлака
 • 3 лажици шеќер
 • 2 шлаг за украсување

Подготовка:

Во цврст снег изматете ги белките и 30 гр шеќер. Изматете ги жолчките и 70 гр шеќер додека жолчките не станат побели и кремасти. Лесно измешајте ги изматените белки и жолчките, додајте ги ванилиниот шеќер, просеаното брашно и прашокот за печиво, нежно мешајќи.

Се пече во калап со пречник од 20 см, можеби малку поголем. Се пече во загреана рерна на 180 степени околу 25 минути. Штом се испече кората извадете ја од калапот, кога малку ќе се олади одвојте ја од хартијата. Исечете ја ладната кора за да добиете две кори.

- Advertisement -

Фил: Исцедете го ананасот од сокот. Одделете 4 лажици сок, измешајте со густинот и шеќерот. Додадете 2,5 дцл вода во остатокот од сокот за да добиете приближно 4 дцл течност. Оставете да зоврие и вриете.Тргнете го од оган, додадете ги исечканите 6 прстени ананас и оставете целосно да се излади. Во меѓувреме не треба да се меша.

Слатката павлака со шеќерот изматете ја во цврстиот снег, додадете го добро изладениот фил од ананас, нежно измешајте да се соединат смесите. Во калапот во кој се печеше кората се става долната кора, се прелива лажица по лажица со приближно 8 лажици млеко.

Ставете го обрачот, намачкајте го филот и потоа ставете ја горната кора, избоцкајте ја со чепкалка и исто така намачкајте ја со млеко. При поставувањето на филот внимавајте филот да оди до обрачот, па колачот ќе се наполни наоколу кога ќе се извади од калапот. Најдобро се остава во фрижидер преку ноќ да се излади убаво и да се соединат вкусовите. Ако немате калап филувајте го обично, само на плех, филот е доволно цврст. Наполнете ја тортата со шлаг или павлака и украсете ја со преостанатите 4 прстени од ананас.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!