Топла вода со куркума наутро : Неверојатно добар напиток за организмот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сите се трудиме да консумираме здрава храна, но често не сме ни свесни колку силно може да влијае на нашето тело и колку може да придонесе за нашето здравје.

Освен што куркумата е еден од најкорисните зачини, кој на јадењата им дава одлична арома и боја, го лекува и организмот, бидејќи има антивоспалителни, антиоксидантни и подмладувачки својства.

- Advertisement -

Главната состојка одговорна за сето ова е куркуминот. Благодарение на него, водата со куркума е еден од најлековитите напитоци, кога често ја нарекуваат и еликсир на здравјето.

Состојки:

  • 0,5 лажички куркума
  • 1 чаша топла зовриена вода (може да се користи топло млеко).

Подготовка:

Истурете куркума во чаша вода и промешајте. Пијалокот се пие во првиот дел од денот. Пред, или после појадок. Можете да додадете прстофат бибер, за смесата добро да се впие. Пијте го овој напиток 2 недели, а потоа направете пауза (2 недели). Дури и ако додадете малку лимон и мед на овој напиток, тој ќе биде полн погодок за превенција и третман!

Позитивен ефект врз организмот:

  • Здравје на срцето. Куркуминот го спречува создавањето на згрутчување на крвта.
  • Подобрување на варењето. Го нормализира варењето и го забрзува метаболизмот.
  • Заштита на црниот дроб. Ги поправа оштетените клетки.
  • Ги ублажува симптомите на артритис. Го намалува отокот и ја ублажува болката подобро од диклофенак.
  • Превенција од рак. Познато е дека ракот најдобро се развива во кисели средини, а куркумата го алкализира телото и на тој начин го штити вашето здравје.
  • Позитивно влијае на здравјето на луѓето со дијабетес
  • Студија од 2009 година на Универзитетот во Обурн покажа дека куркумата може да го подобри општото здравје на луѓето со дијабетес.

Важно: Иако куркумата е позната како природен антибиотик, постојат контраиндикации за употребата на напитокот, па затоа пред да почнете да го консумирате напитокот – консултирајте се со вашиот лекар.

Доколку земате било каков лек, консултирајте се и со вашиот лекар. Особено ако страдате од хемофилија и хипертензија, бидејќи куркумата ја разредува крвта и го намалува крвниот притисок, иако за повеќето тоа ќе биде само голем плус. Но, освен што го намалува крвниот притисок, куркумата може да предизвика и пад на нивото на шеќер во крвта.

Луѓето кои страдаат од дијабетес мора да се консултираат и со својот лекар. Но, што е навистина опасно – консумирајте куркума доколку имате заболување на жолчното кесе и камења во него, бидејќи куркумата предизвикува контракција на мускулите на жолчното кесе.

Куркумата е исто така контраиндицирана:
– во големи дози за време на бременост и кај болести на гастритис и чир на желудникот
– деца под 5 години

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!