ТОПИ МАСТИ, ГИ ЧИСТИ ЦРЕВАТА, ГО РЕГУЛИРА НИВОТО НА ШЕЌЕР: Пијалок од 5 состојки за пиење 5 дена по ред!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Подобрете го целокупното здравје со овој пијалок.

Направете го овој напиток сами брзо и лесно. Потребни ви се 5 состојки и 5 минути време. Ова ќе ве спаси од дополнителни токсини. Исто така, пијалокот го регулира нивото на шеќер во крвта, го држи нивото на холестерол под контрола и го подобрува целокупното здравје.

Состојки:

  • 1 грст свеж магдонос
  • парче ѓумбир
  • сок од 1 лимон
  • 1 лажичка мелен цимет
  • 1 лажица јаболков оцет
  • 500 мл вода

Подготовка:

Измијте го и исушете го магдоносот на крпа. Исчистете го ѓумбирот, исцедете го лимонот. Сите состојки ставете ги во блендер и матете додека не добиете компактна смеса. Потоа процедете и пијте. Важно е да се пие 5 дена по ред пред спиење за да има ефект.

- Advertisement -

Магдоносот е многу ценет во народната медицина. Го отстранува вишокот течност од телото, го забрзува метаболизмот и го забрзува слабеењето.

Ѓумбир – со негова помош можете да се ослободите од масните наслаги околу стомакот. И можете да изгубите значителна количина на килограми. Ѓумбирот го подобрува варењето, го намалува холестеролот.

Лимон – го поттикнува лачењето на сокови во желудникот, го подобрува метаболизмот, го подобрува слабеењето. Сокот од лимон ги отстранува токсините и поволно делува на црниот дроб.

Цимет – го зајакнува имунолошкиот систем, помага да се фокусира, може да ја подобри визуелната меморија и има антиинфламаторни својства. Јаболков оцет – го стимулира варењето, ја промовира работата на цревата.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!