Толку кремаста и вкусна: Рецепт за густа супа од печени печурки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Крем супа од печурки е на списокот на многу омилени јадења. Доколку сакате да го продлабочите нејзиниот вкус, би било добро печурките да ги испечете во рерна пред да ги измешате со други состојки и да ги послужите како супа.

Состојки:

 • 400 мл бистра пилешка супа
 • 250 грама печурки
 • 125 мл крем за готвење
 • 125 мл млеко
 • 2 главици кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • 2 лажици путер
 • 1 лажичка свежа мајчина душица
 • 1 лажичка рузмарин
 • сол и бибер по желба
 • маслиново масло

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200  степени Целзиусови. Исчистените печурки, посолете ги, ставете бибер, преполовете ги и истурете малку маслиново масло. Зачинете ги со рузмарин. Ставете ги печурките во рерна околу 15 минути.

- Advertisement -

Во меѓувреме, сецканиот кромид пржете го во малку стопен путер и со свежи лисја од мајчина душица. Пржете додека кромидот не омекне и лесно карамелизира. Ќе ви требаат околу десет минути да го направите ова.

Додадете го исечканиот лук и оставете го да врие уште една минута. Ставете ги печените печурки и запржениот кромид со лук во блендер со малку крем за готвење и блендирајте додека не добиете мазна смеса.

Пренесете ја мешавината од печурки и кромид во тенџерето, додадете пилешка бистра супа, остатокот од кремот за готвење и млекото. Добро промешајте. Гответе на тивок оган околу 15 минути или додека не се соединат вкусовите.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!