Тирамису палачинки : Наместо класична торта, направете го овој десерт со прекрасен спој на какао и сирење (ВИДЕО)

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сега можете да го подготвите познатиот италијански десерт тирамису во форма на палачинка, кој не само што е вкусен туку и ефтин.

Ова е десерт кој лесно се прави, изгледа убаво и на сите ќе им се допадне. Ако сакате италијански десерти, тогаш задолжително пробајте панакота и канола.

Состојки:

За подготовка на палачинки:

 • 3 јајца
 • 300 мл млеко
 • 200 гр брашно
 • 10 г ванилин шеќер
 • 15 гр какао
 • прстофат сол
 • 1 лажичка екстракт од ванила
- Advertisement -

За фил:

 • 250 гр сирење маскарпоне
 • 200 мл слатка павлака
 • 100 гр шеќер
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 150 гр бисквит
 • 300 мл кафе

Подготовка:

1. Јајцата се матат со ванилин шеќер и малку сол. Истурете ванила и млеко, промешајте и додадете брашно и какао. Добо измешајте ги состојките да добиете хомогена смеса.

2. Испечете ги палачинките.

3. Маскарпонето изматете го со шеќерот, па додадете ја слатката павлака и ванилата. Повторно измешајте ја смесата со миксер. Земете ја палачинката, во средината намачкајте го филот. Така направете поголем круг, па ставете го бисквитот. Прво преклопете ги страниците, а потоа валкајте ги во ролна.

Ставете ги во фрижидер да стегнат околу половина час.

Добар апетит!

Во продолжение погледнете ја постапката објаснете во видеото:

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!